Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
70-lat brodnickiej biblioteki
Czwartek, 26-11-2015

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”

Marcus Tullius Cicero

Z kart historii...

W 1945r. uchwałą Powiatowej Rady Narodowej w Brodnicy powołana zostaje Biblioteka Powiatowa. Pięć lat później powstaje Biblioteka Miejska, podlegająca Zarządowi Miasta. W 1954r. uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej następuje połączenie Biblioteki Miejskiej z Biblioteką Powiatową.

Skarbnica wiedzy i historii

Przez siedemdziesiąt lat brodnicka biblioteka stała się skarbnicą wiedzy i historii. W końcu książka w różnej postaci (od zapisu na tabliczkach glinianych, kamieniu, papirusowych zwojach i od ręcznie przepisywanych ksiąg, do drukowanego kodeksu wydawanego w milionach egzemplarzy i formy elektronicznej w postaci e-booków), towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Brodnicka książnica posiada blisko sto tysięcy pozycji książkowych z różnych dziedzin.

Biblioteka dziś

Obecnie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy im. Ignacego Łyskowskiego posiada siedzibę główną przy ul. Zamkowa 1 oraz trzy filie. Z zasobów biblioteki mogą korzystać wszyscy bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, zainteresowania. Umożliwia wypożyczanie na zewnątrz książek i czasopism, udostępnianie na miejscu w czytelni multimedialnej z dostępem do internetu książki, czasopisma i CD-ROM-y, jest organizatorem wielu imprez kulturalnych. MiPBP w Brodnicy opracowuje również dwa multimedialne projekty „Brodnicki Słownik Biograficzny” oraz „Brodnicką Bibliotekę Cyfrową”

Za promocję czytelnictwa...

25 listopada 2015r. w siedemdziesiątą rocznicę powstania brodnickiej biblioteki w Pałacu Anny Wazówny zorganizowane zostało uroczyste spotkanie. Podczas jubileuszowych uroczystości Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Pawlak nadali MiPBP w Brodnicy statuetkę Primus inter Brodnicienses. Na wniosek dyrektora biblioteki Pawła Stannego, Medale Burmistrza Brodnicy, za zaangażowanie w promocję czytelnictwa i rozwój placówki, otrzymali Małgorzata Chojnacka, Anna Fudala, Tomasz Fudala, Agnieszka Grafka, Stanisława Klabiszewska, Kamila Magalska, Anna Murawska, Beata Olszewska, Ewa Płachta oraz Ewa Wałdowska.

Jubileuszowy prezent

70-lecie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy

Podczas spotkania Burmistrz Brodnicy na ręce dyrektora placówki przekazał również klucze do nowego lokalu na potrzeby filii bibliotecznej nr 2. Od początku 2016 roku filia z ul. Granicznej zostanie przeniesiona do nowoczesnych i w pełni wyposażonych pomieszczeń przy ul. Łyskowskiego.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna