Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
Zmarł Wacław Derlicki wieloletni burmistrz Brodnicy
Niedziela, 02-07-2017

1 lipca 2017 r. w wieku 73 lat zmarł były burmistrz Brodnicy Wacław Derlicki.

Wacław Derlicki stanowisko burmistrza Brodnicy sprawował w latach 1990-1998 i 2002-2010. W latach 1994-1998 i 2010-2014 był radnym Rady Miejskiej w Brodnicy. W latach 1994-1998 był delegatem miasta Brodnicy do Sejmiku Samorządowego Województwa Toruńskiego i członkiem jego Prezydium.

W latach 1995-1998 i 2002-2010 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Północnego Mazowsza. Ponadto pełnił funkcję przewodniczącego Związku Gmin Trasy Kopernikańskiej, przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Powiatu Brodnickiego, delegata do Krajowego Konwentu Samorządowego Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, członka Komisji Finansów Związku Miast Polskich.

Burmistrz Wacław Derlicki wykazał się ogromnym zaangażowaniem na rzecz rozwoju Brodnicy i wieloma osiągnięciami w pracy samorządowej. W początkach samorządowych przemian lat 90-tych XX wieku pod jego kierunkiem zmieniała się infrastruktura komunalna miasta, m.in. w 1992r. została dokończona budowa oczyszczalni ścieków, w 1995r. powstała kompostownia odpadów komunalnych i kryta pływalnia, w 1997r. wysypisko odpadów komunalnych, przy jednoczesnym rozbudowywaniu sieci wodno-kanalizacyjnych, dróg i oświetlenia oraz doprowadzenia gazu do miasta. W 1998r. rozbudowany został Brodnicki Dom Kultury wraz z budową sali widowiskowej. W 2005r. z jego inicjatywy powstała Hala Widowiskowo-Sportowa przy ul. Królowej Jadwigi, a w 2010r. oddana została do użytku Trasa Przemysłowa aktywizująca tereny inwestycyjne miasta Brodnicy. Za jego kadencji Brodnica nawiązała kontakty zagraniczne w miastami w Danii, Niemczech, Holandii i Szwecji. Wacław Derlicki przyczynił się do stworzenia systemu wsparcia inicjatyw gospodarczych, którego efektem była budowa przez polskich i zagranicznych inwestorów nowych zakładów pracy w Brodnicy. Dzięki temu miasto uzyskało uznanie w rankingach „Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom”, czy Gmina Fair Play.

Jego działania dotyczyły także kultury, edukacji, sportu, ochrony zabytków i innych dziedzin żywotnie związanych z życiem brodniczan. Współpracował z wieloma organizacjami kombatanckimi i organizacjami pozarządowymi.

Zasługi Wacława Derlickiego położone w służbie społeczeństwu Brodnicy zostały uznane przez prezydenta RP nadaniem Złotego Krzyża Zasługi (1994), a także Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1998) i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2003).

Człowiek Zasłużony dla naszego miasta i jego mieszkańców.

Cześć Jego Pamięci.

Burmistrz Brodnicy i pracownicy Urzędu Miejskiego

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna