Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
„Dzwony Heweliusza” w Brodnicy
Poniedziałek, 25-07-2011

Zapraszamy 31 lipca w niedzielę o godz. 16.30 na Duży Rynek na koncert w ramach Festiwau Tour de Carillon 2011. Mobilny carillon „Gdańsk” od maja 2009 roku nie tylko pracowicie służy mieszkańcom Trójmiasta, ale i odbywa prestiżowe podróże do Wilna albo Brukseli. Co roku też wyrusza pod egidą Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego w tournée po naszym, podzielonym na dwa województwa, Pomorzu Nadwiślańskim, w ramach Festiwalu „Tour de Carillon”. Co roku udaje się uzyskać środki na Festiwal z Urzędów Marszałkowskich obydwu województw. Dzięki organizacyjnej pomocy lokalnych władz i instytucji kultury, staje się możliwe zagrać koncerty w oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów miejscowościach. Jadąc z Kaszub i Kociewia na południe zespół na Krajnie, Pałukach, Kujawach, Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej, odwiedzi dziesięć z czternastu miejscowości, w których wybudowano tzw. astrobazy. Co roku Festiwal, poza sztuką stara się promować jakąś szczytną ideę bądź hasło, tak poprzez repertuar, jak i wybór trasy i miejsc koncertowych.
W tym roku Festiwal odbywa się pod hasłem „Dzwony Heweliusza”. Związki dzwonów z astronomią i Heweliuszem są wielorakie. Heweliusz urodził się, i poza podróżami, całe życie mieszkał w Gdańsku, który jako jedyne polskie miasto już w tamtych czasach, po dziś dzień, miał swoje carillony. Pełnią one rolę szlachetnej ikony dźwiękowej miasta. Najpotężniejszy gdański carillon wisi na wieży kościoła św. Katarzyny, można powiedzieć, że wprost nad głową pochowanego w świątyni astronoma. Drugi, na Ratuszu Głównego miasta, gdzie Jan Heweliusz piastował funkcję miejskiego rajcy. Pobudzone do głosu dzwony drgają bardzo podobnie jak czynią to gwiazdy, układając wzdłuż równika i południków charakterystyczne linie podziału, co daje w efekcie charakterystyczny, nieharmoniczny, polifoniczny dźwięk dzwonu. Sprawny fizyk powinien móc się pokusić o odtworzenie wielkości, kształtu i składu chemicznego dzwonu, posługując się wyłącznie mikrofonem i oscyloskopem.
Przed dwoma laty grany był  koncert pt. Selenografia. Nawiązując do dzieła Heweliusza wykonywano wówczas utwory z Księżycem w tytule. 31 lipca na Dużym rynku w Brodnicy artyści sięgną np. do muzyki filmowej i klezmerskiej.
 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna