Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
W Dniu Seniora Wszystkiego Naj
Czwartek, 14-11-2019

Drodzy Seniorzy!

14 listopada 2019 roku to Ogólnopolski Dzień Seniora.

Składając wszystkim Państwu najlepsze życzenia w tym symbolicznym dniu, życzę długich lat wypełnionych zdrowiem, aby każdy dzień przynosił dużo uśmiechu i radości. Niech jesień życia będzie najlepszym czasem do spełnienia wszystkich marzeń oraz właściwego wykorzystania życiowej wiedzy i doświadczenia Życzę Drogim Seniorom, mieszkańcom Brodnicy, także spełnienia wszystkich najważniejszych potrzeb i oczekiwań.

Jarosław Radacz

Burmistrz Brodnicy

Ogólnopolski Dzień Seniora to doskonała okazja do tego, by zastanowić się, co jeszcze można zrobić, by osoby starsze czuły się bezpiecznie i dobrze w naszym mieście. Wśród mieszkańców Brodnicy osób, które mają powyżej 60 lat jest prawie 6 tys., czyli jest to około jedna piąta wszystkich brodniczan. Ważnym elementem polityki społecznej Gminy Miasta Brodnicy jest polityka senioralna, będąca odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne i współczesne wyzwania. Celem polityki senioralnej jest wspieranie i zapewnienie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia w dalszym ciągu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, nawet przy pewnych ograniczeniach funkcjonalnych Z myślą o seniorach w tym roku samorząd brodnicki przygotował i zrealizował do tej pory wiele projektów, programów profilaktycznych i wydarzeń o różnych charakterze. Wiele z nich nie udałoby się przeprowadzić bez zaangażowania organizacji pozarządowych i klubów seniora, działających w naszym mieście. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do takich działań. W telegraficznym skrócie przypomnijmy niektóre z nich:

- Program „Brodnicka Karta Seniora”, który realizowany jest od 2016 r. Posiadaczami BKS jest już ponad 2000 osób. Dzięki Brodnickiej Karcie Seniora jej posiadacze mogą korzystać z promocji przygotowanych przez partnerów programu.  

- Program „Koperta Życia” - Każdy Senior w momencie odbioru BKS otrzymuje Kopertę Życia. Celem kampanii jest przede wszystkim pomoc osobom starszym czy schorowanym, które ze względu na swój stan zdrowia nie zawsze są w stanie udzielić pełnej informacji służbom ratowniczym. „Koperta Życia” to nieoceniona pomoc dla ratowników medycznych.

- „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim” prowadzony był łącznie dla 200 mieszkańców Brodnicy. Program był finansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu Gminy Miasta Brodnicy w proporcjach 50:50.

- „Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim” realizowany jest wspólnie z Województwem Kujawsko-Pomorskim. Celem programu profilaktycznego jest zapobieganie upadkom wśród osób po 60 roku życia, poprawa sprawności fizycznej oraz wykształcenie nawyków systematycznych ćwiczeń fizycznych wśród uczestników. W 2019 r. czynny udział w programie bierze 52 seniorów.

W ramach Programu „Zdrowe Miasto Brodnica na lata 2016-2022" organizowane są akcje bezpłatnych badań dla mieszkańców, takie jak: EKG, badania oceny ukrwienia kończyn dolnych (ABI/kostka-ramię), badania poziomu cholesterolu i glukozy, porady diabetologiczne, pomiar ciśnienia krwi, badania wzroku i słuchu, ocena BMI, badania spirometryczne i densytometryczne, program wykrywania zakażeń WZW B i C, mammografia (z której tylko w 2019 r. skorzystało już 818 osób).

Konferencja „Godna Starość” - koordynowana przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „OD NOWA” w trzech kolejnych latach, gdzie seniorzy otrzymali m. in. informacje prawne, dotyczące ubezpieczeń dla seniorów, informacje na temat pułapek reklam telefonicznych i internetowych.

Debata społeczna „3 x bezpieczeństwo” - Bezpieczny senior, Bezpieczny pieszy w ruchu drogowym, Bezpieczeństwo i porządek w miejscu zamieszkania. Debata współorganizowana z Policją skierowana była głównie do seniorów w ramach działań profilaktyczno-prewencyjnych związanych z poprawą ich bezpieczeństwa.

Akcja „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” - Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwo Infrastruktury przy współpracy polskiej Policji, pod patronatem Burmistrza Brodnicy, przeprowadziła akcję, której celem było uświadamianie seniorów - kierowców, rowerzystów i pieszych, jak zgodnie z zasadami - prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drodze, w jaki sposób stosować elementy odblaskowe i dlaczego są one tak ważne oraz jak sprawność psychofizyczna ma wpływ na zdolność korzystania z drogi.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna