Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
O Powstaniu Listopadowym przeczytaj w Ziemi Michałowskiej
Piątek, 07-10-2011

Ukazał się numer specjalny pisma „Ziemia Michałowska”. Numer poświęcony jest w całości 180. rocznicy zakończenia Powstania Listopadowego. Gazetę wydała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy.
Nowy numer gazety adresowany jest zarówno dla dorosłych, jak i uczniów szkół. Ci ostatni mogą z powodzeniem wykorzystać czasopismo jako pomoc naukową przy lekcjach dotyczących historii Polski oraz historii regionu brodnickiego. W gazecie znalazł się tekst opisujący powstanie listopadowe począwszy od wybuchu po jego zakończenie i przejście polskich żołnierzy przez granicę pruską. Można przeczytać rozmowę o szansach powstania z profesorami: Andrzejem Szmytem i Norbertem Kasparkiem z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. O kalendarzu imprez miejskich dotyczących rocznicy zakończenia powstania, informuje szczegółowo ramowy program obchodów prezentując gdzie, kiedy o której godzinie będzie działo się coś ciekawego.
W gazecie czytelnik znajdzie też teksty jak wyglądało życie w naszym mieście w pierwszych latach XIX wieku. Zamieszczono wspomnienia uczestników powstania i naocznych świadków internowania polskich żołnierzy, fragmenty powieści historycznej, oraz popularny wiersz Wincentego Pola pt. „Stary ułan pod Brodnicą”. Ciekawym i ważnym uzupełnieniem są szkice na temat powstania w polskiej literaturze i malarstwie, opisy pamiątek znajdujących się w zbiorach muzeum brodnickiego, prace plastyczne lokalnego plastyka Janusza Bronclika, ciekawostki historyczne, opisy miejsc pamięci. Nie zabrakło także rozrywki w postaci rebusów, krzyżówek i szarad oraz publikacji poświęconej trasie turystycznej związanej z miejscami kojarzonymi z powstaniem listopadowym.
Numer gazety można otrzymać bezpłatnie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy lub na stronie internetowej brodnickiej Biblioteki w formie elektronicznej.

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna