Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
30 lat samorządności
Piątek, 22-05-2020

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – wybory samorządowe. 30 lat temu mieszkańcy miast i gmin oraz małych społeczności na wsiach po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowali w całkowicie wolny i nieskrępowany sposób o przyszłości Polski.

Z perspektywy 30 lat widzimy, jak ważny był to moment. Przez te trzy dekady Polacy z mniejszych i większych miejscowości, w każdym regionie kraju wybierali lokalne władze i decydowali o kierunku rozwoju swoich małych ojczyzn. Polskie samorządy i ich mieszkańcy zdali swój egzamin celująco, polskie regiony i miejscowości przeżyły w tym czasie niesamowity rozkwit.

- 30. rocznica odrodzenia polskiej samorządności to dobra okazja, aby uczcić to, co nam się przez ten czas udało, a także porozmawiać o tym, co moglibyśmy zrobić lepiej w przyszłości. To także dobry moment, aby wspólnie zastanowić się, jak reagować na coraz silniejsze centralistyczne tendencje rządu i coraz częstsze przypadki obciążania samorządów kosztami zadań, które są im narzucane z góry – mówi Zygmunt Frankiewicz, PREZES Związku Miast Polskich.

Mimo, że jubileusz przyjdzie nam wszystkim obchodzić w sytuacji panującej pandemii, z którą łączą się liczne ograniczenia, nie zapominamy o nim.

Nasze miasto planowało w związku z rocznicą zorganizować dwa radosne wydarzenia plenerowe: IV Festyn Małych Ojczyzn i widowisko historyczne „Bitwa o zamek” oraz wystawę plenerową na Dużym Rynku poświęconą 30. rocznicy odrodzenia polskiej samorządności w Brodnicy. Niestety, w obecnej sytuacji nie da się zorganizować imprez plenerowych, ale na płycie Dużego Rynku stanie wystawa fotograficzna, pokazująca tylko fragmentarycznie to, co zmieniło się w Brodnicy przez ostatnie 30 lat.

- Dzięki odzyskanej wolności oraz zaangażowaniu i entuzjazmowi brodniczan, miasto stało się piękniejsze, dostatnie i nowocześniejsze. To zasługa wszystkich Mieszkańców. Możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy jako Polacy i brodniczanie. Jestem przekonany, że dla bardzo wielu mieszkańców naszej Małej i Wielkiej Ojczyzny cały czas bardzo ważna jest idea samorządności- mówi Jarosław Radacz, Burmistrz Brodnicy.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna