Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
Tych wystaw nie można przegapić
Poniedziałek, 09-12-2013

Dwie wystawy warte obejrzenia

Zapraszamy  13 grudnia .2013 r. o godz. 18.00, do Galerii Brama na  uroczyste otwarcie dwóch wystaw: „40 lat minęło...” - dział historii Muzeum w Brodnicy oraz „32 rocznica stanu wojennego”.

Na wystawie „40 lat minęło...”, która powstała z okazji okrągłej rocznicy utworzenia Muzeum, można obejrzeć m.in. brodnickie wydawnictwa sprzed I wojny światowej, książki, medale, pieniądze, zdjęcia, broń, świadectwa dojrzałości, mapy. Niewątpliwie najcenniejsze eksponaty, które koniecznie trzeba obejrzeć, to prezentowane na wystawie  srebrne tabliczki wotywne wykonane w II połowie XVII w. przez brodnickiego złotnika tzw. „monogramistę CS”. Również  książka Samuela Pufendorfa z 1729 r opisująca wojny Karola Gustawa, w której znajduje się najstarszy plan Brodnicy wykonany w połowie XVII w to prawdziwy "biały kruk" brodnickiego muzeum. Zwiedzając wystawę nie można również przegapić wydawnictw powstałych w brodnickich drukarniach oraz liczne czasopisma z informacjami o Brodnicy, czy też część z ogromnej kolekcji widokówek i innych przedmiotów pochodzących z naszego miasta i regionu.

Na kolejnej sali w ramach ekspozycji pt.: „32 rocznica stanu wojennego” zaprezentowane zostaną przedmioty związane z tym trudnym dla wszystkich Polaków i do dnia dzisiejszego niejednoznacznie ocenianym okresem w historii Polski. Oprócz zdjęć upamiętniających wspomniane wydarzenie, na wystawie zobaczyć będzie można również wyposażenie Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO), powielacze ramkowe i ręczne, które były powszechnie używanym przez struktury podziemne sprzętem drukarskim, ulotki, książki, znaczki, banknoty, itp.

Eksponaty zostały pozyskane dzięki uprzejmości osób prywatnych oraz m.in.: Muzeum Historii Polski, Polskiemu Towarzystwu Numizmatycznemu Oddział w Radomiu im. dr Teofila Rewolińskiego, Instytutowi Pamięci Narodowej – oddział w Gdańsku.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystaw

 

 

 

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna