Spichlerz – renesansowy z około 1604 r. , przebudowany na przełomie XIX i XX w. Pierwotnie dwu, obecnie czterokondygnacyjny, ze zrekonstruowanym współcześnie szczytem renesansowym. W ścianie szczytowej portal zamknięty trójkątnym łukiem odcinkowym. Wewnątrz oryginalne belkowania drewniane.
W spichlerzu mieszczą się biura administracji i dyrekcji muzeum, wystawa stała “Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10000 lat”, a także Centrum Edukacji Ekologicznej.
Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat
Na wystawie prezentujemy, poznane dzięki kilkunastu sezonom wykopaliskowych badań archeologicznych, wybrane dziedziny życia codziennego pierwszych mieszkańców regionu brodnickiego. Przybyli oni w nasze okolice wraz z pierwszymi lasami, które opanowały tereny tundry pozostawione przez ostatnie zlodowacenie. Żyli w niewielkich 3-5 osobowych grupach – prostych rodzinach – które utrzymywały się z eksploatacji środowiska leśnego i wodnego. Każda grupa posiadała własny rewir łowiecki o powierzchni kilkuset km 2. Ludzie ci, żyjący w początkach środkowej epoki kamienia (mezolit), stworzyli niepowtarzalną, wyspecjalizowana kulturę, opartą na myślistwie, rybołówstwie i zbieractwie. Mimo pozornego ubóstwa kultury materialnej potrafili doskonale radzić sobie w środowisku przyrodniczym, a ich kultura duchowa i społeczna w miarę postępu badań okazuje się coraz bardziej oryginalna i bogata. Na ekspozycji zrekonstruowano w skali 1:1 obozowisko mezolitycznych myśliwych. Do budowy użyto wyłącznie naturalnych surowców dostępnych ówczesnym ludziom. Efekt rekonstrukcji pogłębia wkomponowana w ekspozycję diorama na której przedstawiono otaczający obozowisko krajobraz i odtworzono wybrane elementy życia duchowego ludzi mezolitu (obrządek pogrzebowy). Głównym celem wystawy było zapewnienie rzeczywistego kontaktu zwiedzającego z zabytkiem i ukazanie życia codziennego ludzi sprzed 10.000 lat. Ekspozycja zbudowana jest wyłącznie z kopii i pełnych rekonstrukcji zabytków. Wystawa uzyskała indywidualną nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 1998 roku.
CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
Muzeum w Brodnicy zaprasza do zwiedzania “Centrum Edukacji Ekologicznej” usytuowanego w XVII. wiecznym spichlerzu. Nadrzędnym celem edukacyjnym CEE jest ukazanie miejsca człowieka jako gatunku dominującego w szeroko rozumianym środowisku przyrodniczym oraz roli rozwoju cywilizacyjnego w charakterze eksploatacji środowiska.
Wystawa podzielona jest na trzy tematyczne części i przedstawia kolejno:
I poziom – najwcześniejszy etap rozwoju społeczności ludzkich (myśliwsko – zbieracki) na naszym terenie – wystawa “Życie codzienne mezolitycznych z Mszana sprzed 10 000 lat”. Wystawa w przystępny i nowatorski sposób ukazuje życie codzienne człowieka w czasach, gdy był integralną częścią środowiska przyrodniczego. Składa się ona z pełnowymiarowej rekonstrukcji obozowiska mezolitycznych myśliwych. Eksponaty na niej prezentowane stanowią wierne repliki narzędzi i przedmiotów używanych przez omawianą społeczność.
II poziom – ukazujący lokalne środowisko przyrodnicze w sposób “wyidealizowany” – to jest tak, jak wyglądałaby przyroda bez ingerencji i obecności człowieka. Ta część ekspozycji bazuje na ponad 100 okazach wypchanych ptaków, ssaków i innych zwierząt zgromadzonych przez Muzeum w Brodnicy i Brodnicki Park Krajobrazowy. Ukazuje bogactwo świata roślinnego oraz środowisk wodnych – jezior i rzeki (poprzez dwa olbrzymie akwaria). Ta część wystawy i wykorzystuje współczesne możliwości techniczno – sprzętowe np. multimedialne kioski informatyczne, czy sprzęt audio video.
III poziom - przedstawia skutki działalności człowieka – zmiany i zniszczenia środowiska naturalnego, jakie poczynił on wraz z rozwojem cywilizacyjnym, jednocześnie wskazując kierunki i możliwości naprawy lub minimalizowania szkód. Poziom ten ma uświadamiać zwiedzających o konieczności ochrony przyrody poprzez systematyczne działania, które powinien podejmować każdy z nas.
Powstała ekspozycja swym oddziaływaniem obejmuje tym samym nie tylko region brodnicki, ale i województwo kujawsko – pomorskie. Przedsięwzięcie to jest uniwersalnym, nowatorskim i jedynym w województwie projektem mającym na celu przekazywanie kompatybilnej wiedzy przyrodniczej przy pomocy nowoczesnych technologii i skierowanym do wszystkich odbiorców, bez względu na wiek, poziom wiedzy i wykształcenia. Grupami docelowymi, do których szczególnie kierowany jest przekaz wystawy są: turyści, młodzież szkolna, przyrodnicy itp.Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na poniższym linku: www.cee.brodnica.pl