Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
Nowe eksponaty na wystawie
Środa, 30-11-2011

Na otwartej 25. 11. 2011 r. w Bramie Chełmińskiej wystawie „Nowe nabytki działu historii Muzeum w Brodnicy” pokazywana jest  część zabytków pozyskanych do muzealnych zbiorów w latach 2005-2011. Są to zakupy, dary i depozyty  związane z dziejami miasta i regionu. Ograniczona przestrzeń wystawiennicza pozwoliła  na zaprezentowanie jedynie ok. 30% nowych nabytków.

Na szczególną uwagę zasługują srebrne tabliczki wotywne wykonane w II połowie XVII w. przez brodnickiego złotnika tzw. „monogramistę CS” (zakupione dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego) oraz książka Samuela Pufendorfa z 1729 r opisująca wojny Karola Gustawa. Poza ogromną ilością pięknych drzeworytów znajduje się w niej najstarszy plan Brodnicy wykonany w połowie XVII w.
(Dzieło zakupione dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego).
Bezcenne są również kolekcje negatywów po J.K. Mełnickim dokumentujące zmiany jakie zaszły w mieście w ostatnim półwieczu, oraz kolekcja darów i depozytów od Jacka Bielickiego zawierająca dokumenty związane z dziejami miasta i rodziny na przestrzeni ostatniego wieku. Warto obejrzeć również wydawnictwa Kohlera i Wojciechowskiego drukowane w brodnickich drukarniach oraz liczne czasopisma z informacjami o Brodnicy wydawane w Prusach, Austrowęgrzech i Polsce od końca XIX do poł. XX wieku, czy nowo nabyte widokówki i inne przedmioty pochodzące z naszego miasta i regionu.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 8.00 - 15.00, w soboty w godz. 9.00 - 15.00, w niedzielę od 9.00 do 14.00.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna