Brodnica

logo w nagłówku
Napis Brodnica
. . . . . . .
100.rocznica - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
oferta inwestycyjna
budżet obywatelski - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
grafika
Patriotyczna rocznica w Lasku Miejskim
Piątek, 02-08-2013

Mieszkańcy Brodnicy i powiatu co roku pamiętając o rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą uczestniczą  18 sierpnia w uroczystości patriotyczno - religijnej na cmentarzu wojskowym w Lasku Miejskim . To ważne w historii miasta i regionu wydarzenie z sierpnia 1920 roku pozostawiło po sobie 35 mogił polskich. żołnierzy poległych walkach pod Brodnicą. W bitwie zginęło 400 żołnierzy sowieckich.1 Przypomnijmy,że 18 sierpnia 1920 r. ok. czwartej rano z kierunkuJabłonowa wyruszyła polska grupa operacyjna do walki o Brodnicę. Użyto pociągu rozpoznawczego Wilczek do rozpoznania terenu. 215 Pułk Ułanów pozorował atak na drodze Golub-Dobrzyń - Brodnica. Decydującym jednak atakiem polskiego wojska z kierunku Szabdy dowodził mjr Henryk Lutomski. To uderzenie zaskoczyło bolszewików, którzy zaczęli uciekać. Wieczorem do wyzwolonej Brodnicy wkroczyli pierwsi polscy żołnierze.  

Tegoroczne uroczystosci rozpoczną się o godz. 9.00  mszą św.  w kościele farnym. Potem uczestnicy przemaszerują ulicami miasta  na cmentarz wojskowy w Lasku Miejskim. Dla osób mających problem z przejściem trasy podstawiony zostanie autobus komunikacji miejskiej. Przy kapliczce  - pomniku, wzniesionej ku czci żołnierzy biorących udział  w bitwie polsko-bolszewickiej odbędzie się  apel poległych. Złożone zostaną  wieńce i kwiaty przez uczestniczące w uroczystości delegacje. Burmistrz Brodnicy,  Starosta Brodnicki i Dowódca IV Brodnickiego Pułku Chemicznego zapraszają mieszkańców miasta i regionu do wzięcia udziału w uroczystościach.  

 

Przypomnijmy:

 

 

Na cmentarzu w Lasku Miejskim znajduje się 35 mogił polskich. żołnierzy poległych walkach pod Brodnicą. W bitwie zginęło 400 żołnierzy sowieckich.18 sierpnia 1920 r. ok. czwartej rano z kierunkuJabłonowa wyruszyła polska grupa operacyjna do walki o Brodnicę. Użyto pociągu rozpoznawczego Wilczek do rozpoznania terenu. 215 Pułk Ułanów pozorował atak na drodze Golub-Dobrzyń - Brodnica. Decydującym jednak atakiem polskiego wojska z kierunku Szabdy dowodził mjr Henryk Lutomski. To uderzenie zaskoczyło bolszewików, którzy zaczęli uciekać. Wieczorem do wyzwolonej Brodnicy wkroczyli pierwsi polscy żołnierze.  

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
monitoring powietrza - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
newsletter
kalendarz imprez letnich - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
 
PL EN DE RU FR CZ
Baner ISO 9001
Baner ISO 14001
Zwiazek miast polskich
Zwiazek powiatów polskich
Zielone płuca polskich
Narodowy konkurs ekologiczny
 Wsppolpraca  baner - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna